„Ať tě neopouští laskavost a pravda!“ Přísloví 3:3, přel. z angl.

Jeden konzultant říká: „Vzpomínám si na ten telefonát, jakoby to bylo včera…můj šéf mi řekl, že jsem propuštěn, protože jsem nadbytečný. V tom okamžiku jsem si myslel, že můj život skončil. Když se podívám zpět, uvědomuji si, že to byl jenom začátek.“ Naneštěstí nadbytečnost se děje častěji, ale existují způsoby, jak s ní jednat. Podívejme se na některé z nich.
Pokud jsi zaměstnavatel: být generálem vyžaduje jiné nadání, než když jsi pěšák. Nadbytečnost se netýká pouze lidí, které propouštíš; ti, kteří zůstávají, sledují a dívají se, zda jsi soucitný, důvěryhodný a upřímný. Pokud tvé jednání vypovídá o něčem jiném, případ nadbytečnosti vyvolá u tvých zaměstnanců prudký pokles nálady, produktivity a výkonnosti. Pokud vyvoláš krizi důvěry, může to mít katastrofální vliv na firmu. Tak jak bys měl jednat s nadbytečností? Zde je několik rad:
1) Komunikuj! Komunikuj! Komunikuj! Choď za svými lidmi a poskytuj tolik informací, kolik můžeš.
2) Vysvětli situaci a finance; řekni jim, jak na tom firma je. Vysvětli, proč musíš zaměstnance propustit. Když to lidé pochopí, je pravděpodobnější, že to přijmou.
3) Buď poctivý. Řekni zaměstnancům, jak na tom jsou. Je pro ně lepší vědět než nevědět. Je pro ně lepší mít jistotu než být v nejistotě – i když je to špatná zpráva.
4) „Ať tě neopouští laskavost a pravda!“ (Přísloví 3:3, přel. z angl.). Nikdy nejednej s těmi, které propouštíš, jako s čísly. Jednej s nimi férově a tví ostatní zaměstnanci budou jednat férově s tebou. Poskytni podporu, vedení, školení, povzbuzení a naději.
5) Neprodlužuj agonii několika koly propouštění. Pokud je to možné, udělej to jen jednou.