„… přemýšlejte o všem tom… A Bůh pokoje bude s vámi.“ Filipským 4:8-9, ČSP

Badatelka Sheena Iyengarová z Kolumbijské univerzity zjistila, že průměrný člověk učiní každý den přibližně sedmdesát vědomých rozhodnutí. To je dvacet pět tisíc pět set padesát rozhodnutí ročně. Za sedmdesát let života je to jeden milión sedm set osmdesát osm tisíc pět set rozhodnutí.
Albert Camus řekl: „Život je součtem všech vašich rozhodnutí.“ Když tedy sečteš všech těch milión sedm set osmdesát osm tisíc pět set rozhodnutí, jsi to ty. Viktor Frankl byl vynikající lékař, kterého nacisté věznili v koncentračním táboře. Připravili ho o živobytí, zabavili mu majetek, zesměšňovali jeho důstojnost a vyvraždili jeho rodinu. Zavřeli ho do kobky, z níž nebylo úniku. On však našel dveře, o nichž jeho dozorci nevěděli: „Člověku mohou vzít všechno kromě jediné věci – poslední z lidských svobod je svoboda zvolit si za jakýchkoli okolností svůj postoj, vybrat si vlastní cestu.“ Frankl zjistil, že poté, co mu okolnosti zavřely veškeré vnější dveře, odhalily mu jiné, na nichž záleží mnohem víc, jimiž duše může opustit strach a vstoupit do odvahy, opustit nenávist a vstoupit do odpuštění, opustit nevědomost a začít se učit. Zjistil, že jeho dozorci byli ve skutečnosti mnohem víc uvězněni krutostí, nevědomostí a hloupou poslušností barbarství než on sám zdmi a ostnatým drátem.
Někteří lidé se toto naučí a stanou se svobodnými, jiní to nikdy nepoznají a prožijí život jako vězni. Rozdíl je ve dveřích, které si vybereš, nebo v postoji, jaký zvolíš. Proto Pavel napsal: „… přemýšlejte o všem, co je pravdivé, čestné, spravedlivé, čisté, cokoli je hodné lásky, co má dobrou pověst, co se považuje za ctnost a co sklízí pochvalu“ (Filipským 4:8). Zvol si správný postoj!

Přístup v audio verzi je možný po registaci nebo přihlášení.