„Slova moudrých v klidu vyslechnutá jsou lepší…“ Kazatel 9:17
Je chybou neptat se sám sebe: „Jaké dělám chyby?“ Jeden vedoucí píše: „Málo jsem přemýšlel o tom, co by se mohlo pokazit. Předpokládal jsem, že ,správná cesta‘ bude bez chyb. Nepřiznával jsem chyby, které jsem udělal, sobě ani druhým. Neučil jsem se ze svých chyb. Kdybych se chtěl stát lepším vedoucím, musel bych přestat dělat chybu, která spočívala v neptaní se, jakou chybu jsem udělal.“
Netýká se to množství chyb, které uděláš; jde o to, jak často stále opakuješ tutéž chybu. Pokud chceš proměnit své chyby ve svůj prospěch:
1) Přiznej své chyby. Proč to neděláme? Pýcha: máme image, kterou si chceme udržet. Nejistota: naše sebehodnocení je založeno na našem výkonu. Tvrdohlavost: raději bychom zbili mrtvého koně než ho pochovali a koupili nového. Zde je informace pro tebe: lidé už vědí o tvých chybách. Když je přiznáš, nejsou překvapeni, uleví se jim. Řeknou: „Fí! On to ví. Teď můžu přestat předstírat!“
2) Přijmi chyby jako cenu za postup dopředu. Nauč se vidět selhání jako zdravou, nevyhnutelnou součást úspěchu. V životě není nic dokonalého – včetně tebe! Tak si na to zvykni.
3) Trvej na tom, že se poučíš z chyb. Když se budeš snažit vyhnout se selhání za každou cenu, nikdy se nic nenaučíš a skončíš tak, že budeš stále opakovat stejné chyby znovu a znovu. Ti, kteří jsou ochotni poučit se ze svých selhání, je nemusí stále opakovat. Spisovatel William Saroyan poznamenal: „Z úspěchu získáme velmi málo moudrosti. Poučte se z vědy. Ve vědě chyby vždycky předcházejí objevení pravdy.“